Když se jedná o téma obličejových a žvýkacích svalů, častokrát sklouzne jen k jejímu vztahu k atraktivitě a vzhledu obličeje.
…Uznáváme, jak firma si za to můžeme i trochu sami, jelikož cvičení obličejových svalů je stále pro většinu lidí neznámé téma, snažíme se ho propagovat zejména jako nástroj pro zlepšení vzhledu.
Efekt cvičení obličejových svalů je ovšem daleko větší a jedná se io čistě zdravotní benefity.
Spánkové Apnoe
Je to zdravotní problém, při kterém ve spánku dochází k pauzám během dýchání. Vzniká, když se svaly v zadní části hrdla uvolní. U lidí se spánkovým apnoe je běžné, že mají celkově slabé nebo dysfunkční svaly obličeje. Jak stárneme, tyto svaly ztrácejí sílu a tón a během spánku padají zpět do hrdla. To má za následek hlučné dýchání a chrápání.
Logicky tedy jejich posílení může jen pomoci i když na 100% prokázání tohoto efektu je zapotřebí ještě více studií.
Chrápání
Opět problém, vznikající ve spánku, při přílišné relaxaci svalů v krku. U lidí s mírným chrápáním výzkum ukázal, že cvičení obličejových svalů může pomoci zpevnit svaly kolem dýchacích cest, takže chrápání není tak časté a hlučné.
Při těžších případech chrápání posílení svalů obličeje nemělo daný efekt.
Prokrvení obličeje
S přibývajícím věkem tvář ztrácí pevnost a začíná ochabovat. Přestože obsahuje více než 50 různých svalů, na rozdíl od zbytku těla se mnoho těchto svalů používá zřídka, což může mít za následek jejich slabé prokrvení.
Pravidelným cvičením můžete efektivně zlepšit krevní oběh ve více oblastech obličeje a doplnit tak zásobu kyslíku ve svalech a pokožce.
Dobře prokrvená pleť je zářivější, zdravější a méně ochablá. Kromě toho pravidelné cvičení obličejových svalů dodává buňkám pokožky živiny efektivněji, což vede ke stimulaci regenerace kožních buněk a prevenci vrásek.
Zmenšování prostoru pro zuby
Několik studií provedených různými antropology a výzkumníky při studiu rozdílu mezi čelistmi lidí ve městech a na venkově naznačuje, že mnohé běžné ortodontické problémy, se kterými se potýkají lidé v městských oblastech, jsou způsobeny jejich měkkou moderní stravou.
Tento druh stravy způsobuje, že čelist je krátká a malá v porovnání s velikostí zubů. To dále vede k problémům s protlačováním zubů.
Jde však o evoluční hledisko slabých obličejových svalů, samotné zahájení cvičení např. v dospělosti, může jen obtížně ovlivnit velikost a stavbu úst. Je to ovšem opět dobrá ukázka jako oslabené obličejové svaly, ovlivňují naše zdraví.
Správné zformování dýchacích cest
Důsledky konzumace měkké stravy a tím pádem slabých obličejových svalů se neomezují jen na malý prostor pro zuby. Vytváří také změny v samotných kostech obličeje, což způsobuje potíže s dýcháním. Lidé s nesprávným růstem čelisti a vývojem obličeje jsou vystaveni vysokému riziku vzniku chronických poruch spánku. Nedostatečný přísun kyslíku může vést k několika zdravotním problémům, jako jsou chronické poruchy spánku, zmiňované výše.
Závěr
Cvičení obličejových a žvýkacích svalů není tedy jen o kráse. Dopad slabých svalů obličeje je dalekosáhlý. I když mnoho z nechtěných benefitů už nelze zvrátit (souvisejí s vývojem stavby obličeje v dětství, evoluční hledisko oslabování obličejových svalů atd.) měl by stejně každý usilovat o jejich co největší posílení.
I když už nezvrátíš stavbu obličejových kostí, stále umíš ovlivnit měkké tkáně jako svaly, které dokáží zesílit a růst. Umíš si tím pádem zlepšit vzhled obličeje a zejména posílit svaly, které jsou díky modernímu způsobu života stále slabší a slabší.
O těchto i dalších aspektech hovoří i uznávaný vědec zde:
Zdroje:
https://www.trucaredentistry.com/blog/the-role-of-nutrition-in-facial-formation-and-breathing/
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/facial-massage-benefits
https://bmjopen.bmj.com/content/5/9/e009027
https://www.singhealth.com.sg/patient-care/conditions-treatments/myofunctional-therapy-and-nasal-breathing-exercises
http://www.bjorl.org//en-experimental-study-on-influence-facial-articulo-S180886941531377X
https://www.byrdie.com/facial-posture-7253497